Naturalny kamień, używany niegdyś głównie do stawiania domów i nagrobków, obecnie na dobre zagościł również we wnętrzach. Jego uniwersalność, wytrzymałość i szereg innych zalet sprawiły, iż stał się popularnym materiałem wykończeniowym wykorzystywanym w różnorodnych aranżacjach. Jakie elementy można uzyskać z naturalnego kamienia i w jakich stylach wnętrzarskich się je stosuje?
Naturalny kamień w kuchni, łazience i salonie
W kuchni i łazience naturalny kamień (głównie granit i marmur, a także konglomerat kwarcowy) wykorzystywany jest przede wszystkim w postaci płyt służących za blaty lub posadzkę. W łazience unikatowe wykończenie może stanowić kamienny brodzik, zbudowany ze specjalnie preparowanego kamienia o szorstkiej fakturze, która nadaje powierzchni właściwości antypoślizgowe. Satynowany lub piaskowany kamień o tych samych cechach znakomicie sprawdzi się także w konstrukcji schodów wewnętrznych.
Blaty kuchenne z kamienia odporne są na wilgoć, wysokie temperatury czy zarysowania. Niektóre rodzaje kamienia po zaimpregnowaniu nie wchłaniają cieczy ani tłuszczu. Mają także właściwości antystatyczne, a zatem nietrudno utrzymać je w czystości.
Kamień doskonale przewodzi ciepło, dlatego wykorzystuje się go w obudowach kominkowych i na posadzkach z ogrzewaniem podłogowym.
Do jakiego stylu pasuje naturalny kamień?
Naturalny kamień przybiera wiele postaci, kolorów i faktur, dlatego odpowiednio dobrany, może pasować niemal do każdej aranżacji wnętrza. Najlepiej komponuje się w pomieszczeniach urządzonych w stylu:
- industrialnym (loftowym),
- nowoczesnym,
- futurystycznym,
- klasycznym,
- rustykalnym,
- glamour,
- eklektycznym,
- skandynawskim,
- pałacowym.
Granitowe czy marmurowe dodatki w pomieszczeniach nadają im niepowtarzalnego charakteru i elegancji. Znakomicie wyglądają zarówno w towarzystwie drewnianych czy skórzanych mebli, jak i w zestawieniu z elementami szklanymi i metalowymi. Kamienne wykończenia pasują nawet do betonu, a jeśli zachodzi taka potrzeba, mogą same go imitować (jest to możliwe przy wykorzystaniu konglomeratu kwarcowego lub granitu).
Naturalny kamień jest praktyczny, estetyczny i trwały. Z biegiem czasu nie traci swojego pierwotnego wyglądu i właściwości, a ponieważ pasuje do rozmaitych wnętrz, uznawany jest za materiał ponadczasowy. Bogactwo rodzajów, barw i struktur, w jakich występuje sprawia, iż możemy dobrać do swojego domu kamienne elementy, które doskonale wkomponują się w otoczenie i będą nam służyły przez długie lata.